Sünnet ve Grip

Op.Dr.Muzaffer Zorlu, narkozsuz sünnet yaptıklarını bu nedenle hafif gribal enfeksiyon geçirenlerin sünnet olmasında herhangi bir sakınca olmadığını söyledi.

Grip rahatsızlığı olan, sünnet olabilir mi?

Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniğinde yapılan sünnetlerde genel anestezi uygulanmamaktadır. Bu nedenle hafif gribal enfeksiyonlar sırasında sünnet yapılabilir. Ancak, çok şiddetli, yüksek ateşle seyreden grip geçiriyorsa, bu durumda sünnet çocuğuna ikinci bir stres yüklemek istenmediğinden gribin iyileşmesi beklenmektedir.

Ağır grip geçiren, yüksek ateşli, burnunda iltihaplı salgıları ve ciddi öksürüğü olan çocukların sünnetleri eğer acil değilse ertelenir. Bu süre genellikle bir hafta civarındadır.

Bu süre, bazen de birkaç haftaya kadar uzayabilir. Örneğin enfeksiyonun alt solunum yollarına yani akciğere indiği durumlarda ameliyat birkaç hafta sonra yapılır. Ama çocuğun hafif bir burun akıntısı varsa, kırıklığı yoksa, neşesi beslenmesi yerinde ise sünnetin ertelenmesine gerek yoktur.

Grip ve genel anestezi

Ağır bir grip geçirmekte olan çocuğa birde genel anestezi verilirse ve sünnete alınırsa sünnet sırasında bir komplikasyon gelişebilir veya bu durum anesteziyle ilgili komplikasyonların daha ağır geçmesine yol açabilir. Özellikle bronş spazmı ve solunum komplikasyonları görülebilir.

 

Opr. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı
Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi