Erken Sünnet

Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniği’nde Op. Dr. Muzaffer Zorlu, yeni doğan sünnetini öneriyor.

Op. Dr. Muzaffer Zorlu, “Mesleki yaşamım boyunca yaptığı gözlemlerinde sünnet çocuğu ne kadar küçükse yani bebek doğduktan sonra ne kadar erken sünnet yapılırsa yara iyileşmesinin de o kadar hızlı olduğu yönündedir.” dedi.

Amerikan Pediatrı Akademisi öneriyor

Amerikan Pediatri Akademisi; steril ortamda ve uygun ağrı kesiciler kullanılarak, uzman kişiler tarafından yapılması şartıyla yenidoğan sünnetini önermekte.

2012 yılında Amerikan Pediatri Akademisi yenidoğan sünnetinin komplikasyonlarının çok düşük oranda olduğunu ve bu komplikasyonların hafif ve düzeltilebilir olduğunu bu yüzden yenidoğan sünnetini faydalı bulduğunu ve önerdiklerini bildirmişlerdir.

 Erken Sünnet

Yenidoğan sünnet politikası, Amerikan Kadın Doğum Dernekler Birliği ve Amerikan Üroloji Derneği tarafından da desteklenmektedir.

Komplikayon oranı düşük

ABD’de ilk bir ayda sünnet olan bebeklerde yapılan iki araştırmada da sünnet komplikasyonlarını % 0,2 olarak tespit edildi.

21 ülkede birlikte yapılan bir başka araştırmada da yenidoğan ve bebeklerdeki sünnet komplikasyonun oranı % 0-2 arasında tespit edildi.

Güvenli sünnet

Sonuç olarak yukardaki istatistikler, uzman kişiler tarafından yapılan, steril ortamda ve uygun ağrı kesiciler kullanmak şartıyla yenidoğan sünnetinin daha güvenli olduğunu göstermektedir.