İnmemiş Testis

İnmemiş testis indirilmez ise zamanla kanser gelişme olasılığı yüksektir.

İntrauterin yaşamda (bebek anne rahminde iken) testisler henüz böbreklerle aynı seviyededir. Doğum yaklaştıkça ve bebek büyüdükçe testisler normal yerlerine inerler. Olağan durumlarda gebeliğin son ayında kasık kanalından geçerek skrotuma (testislerin normalde bulunduğu yere ) inerler. Fakat bazen inme herhangi bir nedenle tamamlanamaz. Doğumdan sonra bir yaşına kadar devam edebilir. Bu inmenin % 95’i ilk 6 ayda, % 5’i ise ikinci 6 ayda tamamlanır. Testisin inmesini bu olağan inmesini bir yaşına kadar tamamlayamayıp böbreklerden skrotumun üst kısmına kadar herhangi bir yerde olması haline inmemiş testis denir.

İnmemiş testisin zararları

1. Testisler ısıya çok duyarlıdır. İnsan vücut iç ısısı da skrotumdaki ısıdan 1,5 ile 2,5 derece daha fazladır . İnmemiş testislerde bu ısı farkından dolayı karın içindeki inmemiş testis zamanla atrofiye uğrar. (Yani testisler küçülür ve yumuşar) Olağan özelliğini testisler kaybeder. İnmemiş testisli kişilerde sperm sayısı ve fonksiyonunda azalma olur.
2. Skrotumdaki testisler hareketli olduğu için travmadan kaçarak korunabilmektedir. Eğer testis tam olarak inemez ve kasık kanalında kalırsa, testis ise etrafı sert bir doku ile sarılı olduğundan hareket edemez ve herhangi travmadan daha fazla etkilenir.
3. İnmemiş testis indirilmez ise zamanla kanser gelişme olasılığı yüksektir.
4. İnmemiş testisle fıtık %80 oranında birlikte bulunur.
5. İnmemiş testiste torsiyon (testisin dönerek damarını sıkıştırıp kan akımına engel olması hali) daha fazla görülmektedir. Torsiyon durumu acil olarak tedavi edilmezse testis gangren olur.
6.Skrotumda testisin olmaması ve skrotumun boş olması çocukta ve ailesinde psikolojik sorunlar oluşturabilmektedir.

İnmemiş testis tedavisi

Bir yaşında hala testisler skrotuma inmemiş ise yukarıda sıraladığımız zararlarından dolayı mutlaka tedavi edilmesi gerekir. İnmemiş testiste tedavi hormon verilerek ve ameliyatla tedavi olmak üzere iki şekildedir.

Hormonal tedavi

hcg veya lh-rh adlı hormonlar verilerek yapılan tedavidir. Bu tedavi şekli skrotuma çok yakın testislerde veya arada aşağı inip arada yukarı çıkan testislerde uygulanabilir.

Cerrahi tedavi

Ameliyatla veya laparaskopi ile testisin bulunduğu yerden skrotuma indirilmesi ile yapılan tedavi şeklidir. Günübirlik bir ameliyattır, çocuk aynı gün taburcu edilir.

Komplikasyon oranı oldukça düşüktür. Eğer testis çok yukarıda değilse testis kolaylıkla skrotuma tek operasyonla indirilebilir. Testis indirilirken varsa fıtık da ameliyatla onarılır.

Retraktil testis=kaçan testis=utangaç testis

Arada yukarıda; arada skrotumda olan testislerdir. Genellikle her iki testiste bu şekildedir. Hormonal tedaviden daha fazla fayda görürler.

Op.Dr.Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı