Allerji ve İlaç Reaksiyonu Olmadan Çocuk Sünneti

Alerji ve İlaç Reaksiyonu Olmadan Çocuk Sünneti

Sünnet, penis ucunu kaplayan cildin cerrahi olarak çıkarıldığı yaygın bir işlemdir. Genellikle yeni doğmuş ve erkek çocuklarda yapılır. Yahudi inancında bir bebek 8 günlükken özel bir törenle gerçekleştirilirken sünnet müslümanlık inancında ailenin istendiği vakitte yapılmaktadır.

Erkekler, sünnet derisi denilen ve penisin başını kaplayan bir deri kaputuyla doğmaktadırlar. Sünnette sünnet derisi penisin başını ortaya çıkarılır. Çok az kanamaya neden olan ve dikişe ihtiyaç duyulmayan hızlı bir işlemdir. Daha büyük çocuklar sünnet edilebilir ancak prosedür biraz daha karmaşıktır. Sünnetten sonra, genellikle bir hafta ila 10 gün içinde kendiliğinden iyileşen yaranın üzerine koruyucu bir bandaj yerleştirilebilir.

Yurt dışında birçok yeni doğan erkek sünnetlidir. Sünnet tıbbi olarak gereklidir. Çalışmalar bazı sağlık risklerini azalttığını göstermektedir. Aslında, Amerikan Pediatri Akademisi’ne (AAP) göre, prosedürün faydaları risklerden ağır basmaktadır.

Alerji ve İlaç Reaksiyonu Olmadan Çocuk Sünneti

Ebeveynlerin çoğu sünnet hakkında karar vermeyi kültürel, dini veya kişisel sebeplerle düşünerek erken yaşlarda gerçekleştirmektedirler. Bebeğinizin sünnet edileceğine karar verdikten sonra işlemi yapacak olan doktorla görüşmeniz oldukça önemlidir.

Yenidoğan  sünneti uzman tarafından yapılır. Uzman ekibimiz sayesinde içiniz rahat olabilir. Özel ilgi sayesinde sünnet oldukça kolaydır.

Sağlıklı bebeklerin çoğu doğumdan 1-2 gün sonra sünnet edilebilir. Ancak bazı tıbbi durumları olan bebekler için sünnet geciktirilir. Çocuğunuzun sünnet öncesi muayenesi sayesinde yenidoğan bebeğinizin sünnet edilmesini bekleyip beklemeyeceğine karar verebilir.

Alerji ve İlaç Reaksiyonu Olmadan Sünnet Farklarımız

 Alerji ve İlaç Reaksiyonu Olmadan Yeni Doğan Sünneti

Çocuğunuzun sünnete uygun olup olmamasını muayene sonrasında doktorumuz karar verecektir. Doktor ayrıca herhangi bir kanama bozukluğu öyküsü (hemofili veya von Willebrand hastalığı gibi) hakkında sorular soracaktır. Doktordan anlamadığınız bir şeyi açıklamasını isteyin. Çocuğunuzun herhangi bir sağlık problemi var ise muayene esnasında söylemeniz oldukça önemlidir.

Bilgi konusunda kendinizi rahat hissettiğinizde ve sorularınız tamamen cevaplandırıldığında prosedürü ve risklerini anladığınızı ve çocuğunuzun sünneti olmasına izin verdiğinizi bildiren bilgilendirilmiş bir onay formu imzalamanız istenecektir.

Sünnetler genellikle hastanenin kreş tedavisi olarak adlandırdığımız odalarda yapılır. Bazı ebeveynler sünnet sırasında tedavi odasında olmayı tercih ederken diğerleri bebeğin kreşine geri dönmesini beklemeyi tercih eder. Odada olmak istiyorsanız doktorunuza bildirin. Çocuklarınız odada oyun oynarken kısa bir sürede sünnet olabileceklerdir.

narkozsuz

 Alerji ve İlaç Reaksiyonu Olmadan Yeni Doğan Sünneti

Bir bebek genellikle sünnet esnasında uyanıktır. Genellikle güvenli bir şekilde yerinde kalmasına yardımcı olan kalıplanmış bir plastik koltuğa yerleştirilir. İşlem başlamadan önce penis ve çevresindeki cilt antiseptik ile temizlenir.

Bazı güvenli ve etkili ağrı kontrol yöntemleri bebeğin sünnet sırasındaki ağrısını azaltabilir. Doktorunuza bebeğinizin vaktinden önce geçireceği ağrı kontrolü türünü sorabilirsiniz.

Penis insizyonunun yapılacağı bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezik kullanılır. Bu, küçük bir iğne kullanılarak penise enjekte edilen bir uyuşma kremi ve / veya ilacı içerebilir. Uyuşturma kreminden dolayı, iğnenin ciltteki ilerledikçe bebeğiniz çok az hissedecektir. Bu sayede kısa süren operasyon ile hızlıca sünnet işlemi sağlanabilir.

Alerjik bünyeli çocuklarda lokal anestezik ilaçlara karşı alerji gelişip gelişmeyeceğini tespit etmek için ikili allerji testi yapılır. İlaçlara karşı alerji tespit edilirse de önceden tedbir alınarak sünnet yapılır.