büyük çocuklarda sünnet

Büyük çocuklarda sünnet nasıl yapılmaktadır?

Büyük çocuklarda sünnet korkusu daha yoğundur.

Büyük çocuklarda genellikle sünnet korkusu daha yoğundur. Bu yüzden öncelikle stresli çocuklar rahatlatılmalıdırlar.

Önce konuşularak sakinleştirmeye çalışılır. Fakat sakinleştirilemiyor ise sakinleştirici verilerek rahatlatılabilirler. Büyük çocukların %95’i lokal anestezi ile sünnet yapılabilir.

Çok korkan çocuklar

Fakat çok korkan %5 lik grup hiçbir şekilde sakinleşmeye bilir. Böyle çocuklar lokal anestezi ye zorlanmamalı ve genel anestezi ile sünnet düşünülmelidir.

Sakinleşmiş çocuğa sünnetten önce lokal anestezik krem sürülür. Krem sürüldükten 1 saat sonra lokal anestezi için iğne yapılır. İğne bölgesi kremle uyuşmuş olduğu için iğne ya hiç hissedilmez yada çok az hissedilir. Uyuşturma tamamladıktan sonra 10 dakika içinde sünnet yapılır.

Oyunlar ile oyalamak

Sünnet esnasında çocuğun ilgisine göre PlayStation oyunları ile çocuk oyalanılır. Çocuk genellikle sevdiği oyuna dikkatini verir ve sünnetin nasıl geçtiğini anlamaz. Hatta bazen “doktor amca sünnet biraz daha uzasın oyunu bitireyim” der. Sünnetten sonra kalın gazlı bezle sünnet yeri kapatılır, pantolonunu giyer ve çocuk normal hayatına devam eder. Herhangi bir hareket kısıtlılığı yapılmaz. Aynı gün denize gidebilir, top oynayabilir ve banyo yapabilir.

 

büyük çocuklarda sünnetOp. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı
Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi