ağrısız acısız sünnet

Ağrısız acısız sünnet olur mu?

Ağrısız acısız sünnet olur mu? sorusu ile çok sık karşılaşıyoruz

Kliniğimizde yaptığımız sünnetler ağrısız ve acısızdır. Günümüzde tıbbi teknolojilerde ve İlaç endüstrisindeki gelişmeler sayesinde ağrısız acısız sünnet yapmak mümkündür. Bu uygulamalarla sünnetten önce, sünnet esnasında ve sünnetten sonra hiçbir ağrı acı hissedilmez.

Ağrısız acısız sünnet sağlayan uygulamalar nelerdir?

1-Uyuşturma kremi
2-Uzun etkili lokal anestezik ilaç
3-Doğal uykuda (anne uykusunda) sünnet yapmak
4-Yüksek teknoloji ürünleri ekipman ile daha az doku hasarına ve kanamaya yol açan aletlerle sünnet yapmak
5-Ağrı kesici ilaçlar kullanmak
6-Sandviç pansuman yapmak

Uyuşturma kremi

Krem sünnetten 1 saat önce sünnet bölgesine sürülür ve burada lokal anestezi sağlar. Krem sayesinde iğnenin acısı hissedilmez ve sünnet esnasında da acı hissedilmemeye yardımcı olunur.

Uzun etkili lokal anestezik ilaç

Eskiden sünnetlerde uyuşturmak için Jetokain adlı bir ilaç kullanılırdı. Jetokain kısa etkili bir ilaçtı ve sünnet bittikten 15-20 dakika sonra çocuklar ağrı hissetmeye başlarlardı. Günümüzde uzun etkili lokal anestezik ilaçlarla 4-6 saat uyuşturma sağlanabilmektedir. Bu ilaçlarla hem sünnet esnasında daha güçlü hem de daha uzun süreli uyuşturma sağlanmış. Böylece sünnet esnasında ve sünnetten sonra ağrı hissedilmez.

Doğal uykuda  ağrısız acısı sünnet

Eğer anne sünnet yapılmadan önce 10 dakika çocuğu uyutabilirse, çocuk kendi uykusundayken sünnet olur. Böylece çocuk sünnet esnasında doğal uykusunda olduğu için stres yaşamaz. Daha konforlu ve rahat bir sünnet yapılmış olur. Daha büyük çocuklar ise PlayStation gibi oyunlarla oyalanarak sünnet stresini daha az yaşamaları sağlanır. Stresin az olması hem yara iyileşmesini hızlandırır hem de daha az acı hissedilmesini sağlar.

Yüksek teknoloji ürünleri ekipman ile sünnet yapmak

Günümüzde sünnet yapılırken kullanılan bistüri (neşter), makas (bipolar makas), kanama durdurucu ekipmanlar ve dikiş materyalleri dokunun daha az hasar görmesini ve kanamanın daha az olmasını sağlarlar. Dikişler kendiliğinden erirler alınmalarına gerek kalmaz. Sünnet materyalleri sterildir ve dokunun enfeksiyon kapmasını engellerler. Bu yüzden steril ve yüksek teknoloji ürünleri ekipmanlar ile sünnet yapmak hem sünnetin daha çabuk iyileşmesini sağlar hem de daha az acı hissedilmesine yol açar.

Ağrı kesici ilaç kullanmak

Sünnetten önce ve sünnetten sonra ağrı kesici ilaçlar kullanılarak sünnet sonrası ağrı hissedilmemesi sağlanır. Uzun etkili lokal anesteziklerin etkisi geçerken ağrı kesici ilaçlarla da ağrı hissedilmemesi sağlanmış olur.

Sandviç pansuman yapılması

Bu pansuman şekliyle
a-Sünnetten sonra sünnet yerinin şişmesi engellenir.
b- Pipinin sünnetten sonra hareketsiz kalması sağlanarak sağa sola sürtünmesi ve çarpması engellenir. Böylece kanama olmaz ve ari hissedilmez.
c-Sünnetten sonra pipinin antibiyotik ortamında kalması sağlanarak enfeksiyondan korunur.
d-Pipi baskı altında tutularak kanaması engellenir.

Sonuç olarak Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniğinde yapılan sünnetlerde çocuklar hiçbir ağrı acı hissetmezler. Sünnet bir kabus olmaz, hatırlanacak güzel bir anı olarak kalır.

ağrısısız acısız sünnet

Op. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı
Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi