sünnet pansumanı

Sünnetten sonra “Sandviç pansuman”

Sandviç pansuman ın uygulanması kolaydır ve tüm anne, babalar evde bu pansumanı kolaylıkla yapabilirler.

Sünnetten sonra “Sandviç pansuman” nedir, faydaları nedir?

Sünnetten sonra pipi (penis) serbest bırakılırsa çocuğun hareketleri ile pipi (penis) etrafa çarpar, sürtünür, şişer ve ödemlenir. Bu da kanamaya, tahrişe, ağrıya-acıya ve yaranın daha geç iyileşmesine yol açar. Pipinin üzerine hafif basınç uygulanarak sabit kalması şişmeyi, kanamayı, pipinin etrafa sürtünüp tahriş olmasını ve ağrıyı engeller. Bu yüzden değişik pansuman yöntemleri geliştirilmiştir. Hipospadias cerrahisinden sonra uygulanan sandviç pansuman sünnetten sonra da çok faydalıdır. Sandviç pansuman da pipi vücuda doğru kalın bir gazlı bezle hafif basınç altında sabitlenir. Basınç altındaki pipi hareket edemez ve etrafa sürtünemez. Pipi basınç altında olduğu için kanama ve şişme olmaz. Yara iyileşmesi daha hızlı olur. Sandviç pansumanın uygulanması kolaydır ve tüm anne, babalar evde bu pansumanı kolaylıkla yapabilirler.

Sandviç pansuman nasıl yapılır?

1-Öncelikle pipi Battigon sürülmüş bir gazlı bez ile silinir. (resim1)
2-Fucidin krem kalın bir gazlı bezin üzerine sürülür (resim2)
3-Pipinin baş tarafı yukarı gelecek şekilde gazlı bez alttan pipinin üstüne koyup pipi yukarı doğru hafif bir basınçla sabitlenir. (resim3)
4-Bu gazlı bez ve pipi çocuk bezi yardımıyla belli bir basınç altında sabitlenir. (resim4) Bu sayede çocuğun günlük aktivitesi esnasında pipi sabit kalır.

Ayrıca Battigon ile pipinin silinmesi ve kalın gazlı bezin üzerine sürülen fucidin krem sünnet yerini enfeksiyondan korur.

Sünnet sonrası günde bir defa pansuman yapmak yeterlidir. Kaka pipiye kadar gelirse, banyo yapılacağı zaman veya annenin istediği herhangi bir zamanda pansuman tekrarlanabilir.

Sandviç pansuman evde anne ve babanın kolaylıkla yapabileceği güvenli, yara iyileşmesini hızlandıran, enfeksiyonu ve kanamayı engelleyen oldukça iyi bir pansuman şeklidir.

sünnet pansumanı