ağrısız acısız sünnet

Sünnet

Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniğinde Op. Dr. Muzaffer tarafından gerçekleştirilen sünnetler lokal anestezi altında yapılır.

Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniğinde yapılan sünnetlerde sadece pipi bölgesi uyuşturulur, yani narkoz verilmez.

Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniğinde Op. Dr. Muzaffer Zorlu tarafından gerçekleştirilen sünnetlerde asıl amaç ağrısız, acısız, çocuğu ağlatmadan sünnet yaparak sünnetin hoş bir anı olarak hatırlanmasını sağlamaktır.

Ağrısız, acısız, narkozsuz sünneti sağlamak amacıyla

• Sünnet öncesi Lokal anestezi için iğne yapılırken acı hissedilmemesi için öncelikle pipide iğne yapılacak bölgeye uyuşturucu lokal anestezi kremi sürülür. Kremin üstüne, krem külot yada bez tarafından emilmesin diye jelatin bir bant konur ve yaklaşık olarak bir saat beklenir. Böylece uyuşturucu kremden dolayı sünnet öncesi lokal anestezi için yapılan iğne ya hissedilmez ya da çok az hissedilir.

• İğne ile pipi uyuşturulduktan sonra sünnet esnasında hiçbir ağrı hissedilmez. İğneden sonra sünnet çocuğu 1on dakika uyutabilirse sünnet sırasında hiçbir şey hissetmeyen çocuğun sünneti doğal uykusunda iken yapılmış olur. Bu yüzden Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniğinde sünnet, bebeğin uyku dönemine denk getirilip doğal uyku esnasında sünnet yapılmaya çalışılmaktadır.

• Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniğinde estetik cerrahi sünnet yapılmaktadır. Sünnet derisi usulüne uygun şekilde kesildikten sonra kanama kontrolü yapılır. Kesi kenarlarının uç uca gelmesi sağlanır. Pansumanla kapatılarak sünnet sonlandırılır. Bu esnada sünnet çocuğu hiçbir ağrı hissetmez.

Sünnet ten sonra 12-24 saatte kesi yerleri kaynar. Bu yüzden sünnet olan çocuk istediği kadar hareket edebilir, banyo yapabilir, denize gidebilir yüz üstü yatırılabilir, ana kucağına oturtulabilir, banyo yaptırılabilir. Sünnetten önce bebeğe nasıl davranılmışsa aynı şekilde davranılır.

Sünnet Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sünnet eğer tıbbi olarak gerekiyorsa her yaşta yapılabilir. Tıbbi bir zorunluluk yoksa 0-2 yaş arasında veya 5-6 yaşından sonra yapılması önerilir.2-5 yaş arası erkek benliği geliştiği için (fallik dönem) sünnet mecbur kalınmadıkça önerilmemektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde doğar doğmaz sünnet önerilir anne isterse hemen o anda yaparlar. ABD’de sünnet yapılma oranı %74 dür.

Sünnet ne kadar küçük yapılırsa o kadar iyidir. Küçük çocukların metabolizmaları daha hızlı olduğundan sünnet sonrası iyileşme de o kadar hızlı olur ve psikolojik etkilenme de o kadar az olmaktadır.

Lokal Anestezi Mi Genel Anestezi Mi?

Genel anestezi cerrah için büyük kolaylıktır. Her şey hazırlanmıştır sadece sünnetini yapar çıkar. Fakat hasta için bazı olumsuzluklar olabilir.

Olumsuzlukları şunlardır:
a. Sünnet olacak çocuk 6 saat kadar aç kalmalıdır.
b. Anestezi yönünden tahlil için kan alınmalıdır. Bu da küçük çocuklarda bazen oldukça zordur ve ağrılı bir işlemdir.
c. Çoğunlukla sünnet çocuğu ameliyathaneye getirilmek üzere anneden alınınca aşırı ağlamaktadır. Hiç tanımadığı bir ortama, tanımadığı kişiler arasına, genellikle de soğuk bir ortama getirilince psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedir.
d. Anestezi ilaçları verilmek için ya serum takılmak üzere iğne yapılır veya daha iyi bir ihtimalle serum takılmadan önce ağzına bir maske konur. Buradan uyutucu gaz verilir ki bu da çocukta bilinci gidinceye kadar boğulma hissi yaratır.
e. Genel anestezinin çok düşük oranda olsa da ölüme kadar giden komplikasyonları da görülebilir.

Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniğinde çocuk anneden hiç ayrılmadan (anne emzirebilir, bacakları üzerinde sallayabilir vs) annenin uyutabileceği herhangi bir zamanda sünnet yapılmaktadır. Bebek hiçbir şekilde annesi tarafından uyutulamazsa veya uyutulduktan sonra en hafif bir dokunmayla uyanıyorsa ve on dakika bile durdurulamayacak kadar huzursuz bir çocuk ise sakinleştirici bir ilaç ağızdan verilerek sünnet rahatlıkla yapılabilir. Bu şekilde çocukların %95-98 i rahatlıkla genel anestezi verilmeden lokal anestezi (Sadece pipi bölgesi uyuşturulur) altında sünnet yaptırılabilir.

Sünnet Kesisi Nasıl Yapılmalıdır?

Klasik olarak eski çağlardan beri sünnet bıçakla, usturayla, neşterle(bistüri) veya makasla yapılagelmekteydi. Artık günümüzde Laparoskopik cerrahiler, robotik cerrahiler yapılmaktadır. Çağdaş ve uygun enstrümanlarla 0,5 cm lik bir delikten girilerek beyin, kalp, büyük damarlar gibi hayati önemi olan organlar kesilmekte, kanamaları durdurulmakta ve dikiş atılmaktadır. Beyini, kalbi, damarı kesen ve kanamalarını durduran bu aletler Dünya’da sünnette de yaygın olarak güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Bu teknikler sünnette kolaylık sağlar, süreyi kısaltır ve komplikasyon oranını çok düşürür.

Sonuç olarak vücudumuzun herhangi bir yerinde olduğu gibi sünnette de uygun enstrümanlar olmak şartıyla elektrikli aletlerle ve lokal ısı veren aletlerle kesiler yapılabilir, kanamalar durdurulabilir ve dikiş atılabilir. Bu aletler ve bu teknikler Dünya’nın her tarafında uzun yıllardan beri milyonlarca kere güvenle kullanmışlardır. Halen de kullanılmaktadırlar.

Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniğinde Op. Dr. Muzaffer Zorlu, sünneti çocuğun pipisinin durumuna göre anne babanın yanında, onlarla konuşarak ve onaylarını alarak yapmaktadır

Op. Dr. Muzaffer Zorlu, gömülü penis var mı, peniste eğrilik dönüklük var mı, İdrar deliği normal yerinde mi, fıtık inmemiş testis gibi hastalıkları var mı, çocuğun uykusu derin midir gibi birçok faktöre bağlı olarak nasıl bir sünnet yapacağına, hangi tekniği kullanacağına karar vermektedir.

Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniğinde Op. Dr. Muzaffer Zorlu, yapacağı cerrahi müdahale şeklini önceden aileye anlatarak; onların bilgisi ve onayı aldıktan sonra cerrahi müdahale yapmaktadır.

Sünnetten Sonra Pansuman

Sünnetten sonra pansuman gerekmez. Sadece sünnet derisinin alttaki dokuya yapışık(Bitik) olduğu hastalarda sünnetten sonra penisin ucunda sümüksü beyaz bir tabaka meydana gelir. Bu sümüksü tabaka koruyucu bir tabakadır. Alttaki doku iyileşince kendiliğinden yerinden ayrılır. Bu tabaka tam iyileşme olmadan beze yapışırsa erken yerinden ayrılmaya bağlı acı ve kanamaya sebep olabilir. Bu yüzden antibiyotikli bir krem bezin bu sümüksü dokuya yapışmasını engellemek için pansuman olarak kullanılabilir.

Sünnetten Sonra Banyo Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sünnetten sonra banyo aynı gün dahil her zaman yapılabilir. Denize girebilir.

Sünnetten Sonra Hareket Kısıtlılığı Gerekli midir?

Sünnetten sonra hiçbir hareket kısıtlılığı gerekmez. Çocuk istediği şekilde yatabilir, hareket edebilir. Bebek önceden nasıl tutuluyorsa, yatırılıyorsa aynı şekilde tutulup yatırılır.

Opr. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı
Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi