sünnet uzmanı

Sünnet zamanı ve sünnet nasıl yapılmalıdır?

En doğru sünnet zamanı aileler tarafından çok sık sorulan başında gelmektedir.

En iyi sünnet zamanı

Bilindiği gibi toplumumuzda dini, gelenek ve sağlık açısından hemen hemen her erkek çocuğu sünnet yapılmaktadır.

En iyi sünnet zamanı 0-2 yaş ya da 5-6 yaşından sonradır. Biz yaptığımız binlerce sünnette sünnet ne kadar erken yapılırsa yara iyileşmesinin o kadar hızlı olduğunu, stresin o kadar az olduğunu ve anne ile çocuğun sünnetten daha az etkilendiklerini gözlemledik. Bu yüzden biz 0-2 yaş aralığındaki sünneti önermekteyiz.

Genel anestezi önermiyoruz

Sünnet genel anestezi altında yada lokal anestezi altında yapılabilir. Biz küçük çocuklarda ki sünneti, doğal anne uykusunda yapmaktayız. Genel anestezi altında sünneti önermemekteyiz. Eğer sünnet bölgesi yeterli uyuşturulursa doğal anne uykusunda çocuk uyanmadan sünnet yapılabilir. Böylece genel anestezinin komplikasyonlarından da kurtulmuş olunur. Dolayısıyla çocuğa zaman ayrılabileceği, uygun uyuşturmanın yapılabileceği, steril sağlık koşullarının sağlanabileceği sağlık klinikleri ve hastanelerde sünnet yapılabilir.

Sünnetten sonra çocuğa uygun ağrı kesiciler verilerek sünnet sonrası lokal anestezinin etkisi geçerken ağrı/acı hissedilmemesi sağlanmalıdır. Sünnetten sonra pansumanın, bakımın nasıl yapılacağı anneye iyice anlatılması gerekir. Annenin kafasına takılan soruları giderebilmek için sünnet yapan doktorla annenin arasındaki iletişimin kolay sağlanabilir olması gerekir.

Tatlı bir anı olarak hatırlanmalıdır

Sonuç olarak sünnet ne kadar küçük yaşta yapılırsa o kadar çocuk bir şey hissetmez ve yara iyileşmesi daha hızlı olur. Günümüz koşullarında gelişmiş lokal anestezikler sayesinde kolaylıkla anne uykusunda sünnet yapılabilir. Bu yüzden çoğunlukla genel anestezi altında sünnet yapmaya gerek yoktur. Sünnetten önce anne ve sünnet doktorunun yakın ilişki içerisinde olarak sünnetin nasıl planlanacağına beraberce karar vermeleri gerekir. Sünnet tatlı bir anı olarak hatırlanmalıdır.

antalya sünnet