sünnetten sonra

PlayStation oynayarak sünnet

Genel anestezinin risklerinden kaçınmak için beş yaşın üzerindeki çocuklarda narkozsuz PlayStation oynayarak Sünnet yapılmaktadır. Çocukların yaklaşık %95’i psikolojik olarak iyi hazırlanırlarsa stressiz lokal anestezi altında sünnet olabilirler.

PlayStation bulunan sünnet odası

Kliniğimizde, kremle sünnet bölgesi uyuşturulduktan sonra PlayStation bulunan sünnet odasına çocuk alınır. Çocuklar sünnet olurken önleri bir perde ile kapatılarak Sünnet bölgesini görmeleri engellenir.

Psikolojik olarak iyi hazırlanıp ağrı hissetmeyeceğine inanan çocuk, kolayca sünnet esnasında playstationa kanalize olabilir. Hatta çocuklar playstationa öyle bir dalıyorlar ki sünnet olduğunun farkında bile olmuyorlar ve “doktor amca sünnet biraz daha uzasın” diyorlar.

Sünnetten sonra da usulüne uygun pansuman (sandviç Pansuman) yapılarak günlük kıyafetlerini giyip normal hayatlarına dönerler.

Narkozsuz sünnetin faydaları

1-Genel anestezi için gereken tıbbi tahlillere ve kan alınmaya gerek yoktur.

2-Genel anestezi için gereken en az altı saatlik açlığa gerek yoktur.

3-Lokal anestezi de sünnet anne babanın yanında yapılır dolayısıyla psikolojik etkilenme çok daha az olur.

4-Ameliyathanelerin soğuk ve yabancı ortamı yerine daha sıcak bir ortamda sünnet yapılır. Bu da stresi azaltır.

5-Genel anestezi ilaçlarını vermek için gereken serum takmaya gerek yoktur. Böylece çocuğa gereksiz acılı iğne yapılmaz.

6-Anestezik gazları vermek için gereken boğulma hissi ve endişe yaratan maskeye ihtiyaç olmaz

7-Ölüme kadar gidebilen genel anestezi komplikasyonları lokal anestezik sünnette görülmez.

Sonuç olarak, genel anestezi komplikasyonlarının önlenmesi ameliyathanedeki olumsuz psikolojik etkilenmenin olmaması gibi nedenlerden dolayı PlayStation oynayarak sünnet % 95’e varan memnuniyet oranıyla yapılabilir.

narkozsuz sünnet

 

Op.Dr.Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı
Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi