narkozsuz sünnet

En uygun sünnet mevsimi

Hangi mevsimde sünnet yapılmasının daha iyi olduğu konusunda aileler tarafından çok fazla soru sorulduğunu belirten Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Muzaffer Zorlu, sünnetin hangi mevsimde yapılması gerektiği konusunda bilimsel bir öneri olmadığını söyledi.

Sünnetin mevsimlerle hiçbir ilgisi olamadığını vurgulayan Op.Dr.Muzaffer Zorlu, geleneksel olarak aileler tarafından yaz aylarında yaptırılan sünnetlerin iyileşme üzerinde bir etkisi olmadığının altını çizdi.

Sünnet için en iyi mevsim

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Muzaffer Zorlu, geleneksel olarak yazın yapılan sünnetlerin iyileşme üzerinde bir etkisi olmadığını tekrarlayarak, “Yani sünnetin mevsimi yoktur. Sünnetin kışın yapılması iyileşmeyi etkilemez ve geciktirmez. İyileşme esas itibariyle çocuğun içinde bulunduğu dönemle ilgilidir. 0-1 yaş arası dönem hızlı büyüme dönemi olduğundan iyileşme de hızlı olmaktadır. Kış mevsimi olduğundan sömestr tatilinde sünnet yapıldığında çocukların dışarıdaki aktivasyonları daha sınırlı olmaktadır. Bu nedenle sünnet sonrası evde dinlenerek daha rahat bir iyileşme süreci geçirebilirler” diye konuştu.

Hangi mevsimde sünnet yaptırmak daha iyi?

Hijyen, tıbbi, dini ve sosyokültürel nedenlerle yapılan Sünnetin mevsimle hiçbir ilgisi yoktur. Bazı aileler öğrenim çağında olan çocukları için kış aylarında çocuklar genelde evde olduğu için yarı yıl tatilini tercih ediyor. Böylece çocuklarının yaz tatilini rahat geçirmelerini arzu ediyorlar.

Bazı aileler ise yaz tatili döneminin başlarında çocuklarını sünnet ettiriyorlar. Bu karar ailelerin tamamen kişisel tercihleriyle ilgili bir durum. Sünnetin yaz veya kış döneminde yapılması çocuk üzerinde gerek iyileşme gerekse psikolojik yönden herhangi bir fark yarattığına dair bir çalışma bulunmamaktadır.

Sömestr tatilinde sünnet

Sosyal olarak yarıyıl tatilleri çocuklar için uygun bir sünnet dönemidir, havaların soğukluğundan dolayı ev dışı aktivasyonlar kısıtlıdır. Sonuç olarak çocuk daha uygun koşullarda, evinde dinlenerek rahat bir sünnet sonrası dönem geçirecektir. Sünnet sonrası en önemli dönem ilk 24 saattir, olası sorunlar en çok bu dönemde gerçekleşir. Sünnet sonrasında ilk hafta aşırı hareketlilikten kaçınmakta yarar vardır

uygun sünnet mevsimi

Op.Dr.Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrrahi Uzmanı
Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrrahi Kliniği