Bebeklerde sünnet nasıl yapılır ?

Bebeklerde sünnet nasıl yapılır ? sorusu aileler tarafından çok sık sorulan sorulardan biridir.

Bebeklerde sünnet

0-24 aylık çocuklar sünnete getirilmeden önce anneyle konuşularak günün hangi saatinde uyuyacakları belirlenir. Uyuma saatinden 1 saat önce getirilen çocukların sünnet bölgesine uyuşturma kremi sürülür. Krem 1 saat kaldıktan sonra uyuşturmak için iğne yapılır.

Adrenalin içermez

Uyuşturma kreminden dolayı çocuk iğneyi ya hiç hissetmez ya da çok az hisseder. Uyuşturma için yapılan iğne ile uzun etkili lokal anestezik bir ilaç yapılır. Bu ilaç 4-6 saat etkilidir ve adrenalin içermez. İğneden sonra kesinlikle hiçbir şey hissetmeyecek çocuk annesi tarafından 10 dakika uyutulabilirse, bu sürede sünneti yapılmış olur.

Amaç çocuğun ağlamaması

Sünnet esnasında çocuk masaya yatırılır annesi baş tarafındadır ve babası bacaklarını tutar. Eğer bebek uyutulamazsa anne emzirirken, dizinde sallarken yada herhangi bir oyuncakla oyalanırken sünnet yapılabilir. Buradaki amaç sünnet esnasında hiç bir şey hissetmeyecek çocuğu uyutarak veya oyalayarak ağlatmadan sünnet yapmaktır.

Eğer çocuk sünnet esnasında uyutulamaz veya hiçbir şekilde de durdurulamazsa aile ile görüşülerek sakinleştirici verilerek sünnet yapılabilir. Sünnetten sonra çocuğa sünnetten önce nasıl davranılıyorsa aynı şekilde davranırlar. Aynı gün banyo yaptırılabilir, yüzüstü yatırılabilir, sürünebilir, yan dönebilir ve ana kucağında oturtulabilir.

Sünnetten sonra günde bir defa krem sürülerek sandviç pansuman yapılır.

Lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra ağrı duymaması için ağızdan ağrı kesiciler verilir.

bebeklerde sünnet

Op. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı
Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi