narkozsuz sünnet

Bebek sünnet sırasında uyanırsa ne olur?

Çocuk Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Zorlu, bebekleri doğal anne uykusunda sünnet ettiklerini ifade ederek, ”Aileler en çok sünnet sırasında bebeğin uyanması durumunda bir sorun olup olmayacağını merak ediyor. Olağan şartlarda sünnet yaklaşık olarak 10 dakika sürüyor. Bebek uyuduktan sonra sünnet yapılırken uyanırsa bile kalan sürede anne bebeği emzirerek, besleyerek, oyuncaklarla oyalayarak veya dizinde sallayarak kalan sürede sünnet tamamlanır.” dedi.

Uyutulamaz ise

Eğer çocuk hiçbir şekilde uyutulamaz ise sakinleştirici verilerek de narkozsuz sünnet yapılabileceğini .ifade eden Op.Dr.Muzaffer Zorlu, “Bebeklerde en iyi sünnet doğal anne uykusundaki sünnettir.” şeklinde konuştu.

Doğal anne uykusunda sünnette bebek anne tarafından uyutulmadan 1 saat önce getirilir, pipisine uyuşturma kremi sürülür. 1 saat sonra bebeğin uykusu geldiğinde anne bebeği uyutur ve bebek uyurken sünnetini olur. Doğal anne üstünde sünnette genel anesteziye gerek yoktur. Doğal anne uykusundaki sünnette bebek uyuduğu için sünnet olduğunun farkında değildir. Sünnet olurken bebek ağlamadığı için de anne ve baba çok rahat olur.

Anneler bebek normal uykusunda sünnet olurken uyanırsa ne olur diye sordukları için bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim.

Ortalama on dakika

Sünnet yaklaşık olarak 10 dakika sürer. Bebek uyuduktan sonra sünnet yapılırken uyanırsa kalan sürede anne bebeği emzirerek, besleyerek, oyuncaklarla oyalayarak veya dizinde sallayarak kalan sürede sünnet tamamlanır.

Eğer çocuk yabancı bir ortamda 10 dakika hiçbir şekilde uyutulamıyorsa ya da çok çabuk uyanıyorsa sakinleştirici verilerek de narkozsuz sünnet yapılabilir.

Sonuç olarak bebeklerde sünnette genel anesteziye gerek yoktur. Bebek 10 dakika uyutulabilirse lokal anestezi ile sünnet yapılabilir. Sünnet esnasında uyanırsa, bebek oyalanarak sünnet tamamlanabilir. Eğer çocuk hiçbir şekilde uyutulamaz ise sakinleştirici verilerek narkozsuz sünnet yapılabilir. Bebeklerde en iyi sünnet doğal anne uykusundaki sünnettir.

bebek sünneti

 

Op.Dr.Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı