Anne Baba sünnete karar verirken nelere dikkat etmeli?

Sünnetlerin sadece % 6-10’u    tıbbi olarak zorunludur.

Kalan yaklaşık % 90 sünnet geleneksel nedenler sebebi ile yapılır. Fakat buna rağmen toplumumuzun % 99’u çocuklarına sünnet yaptırır. Sünnetsiz olmak toplumda farklı algılandığı için aileler çocuklarını sünnet yaptırmaktadırlar. Ama sünnete karar verirken anne babaların kafasında birçok soru işaretleri olmaktadır. Bunlar: Sünneti ne zaman yaptıralım?

Amerika Birleşik Devletleri’nde sünnet doğar doğmaz yapılır ve Amerika’da sünnet olma oranı % 60-65’tir. Yahudiler doğumdan sonra 4. ve 5. günde sünnet yaptırırlar ve sünnet yaptırma oranları % 100’dür. Yapılan araştırmalarda erişkin dönemde Yahudi erkekleriyle ya da Amerikalı erkeklerle diğer erkekler arasında hiçbir fark bulunmamıştır. Bu yüzden çocuğunuzu istediğiniz yaşta ve zamanda sünnet yaptırabilirsiniz. Bizim önerimiz: Çocuğunuzu ne kadar erken yaşta sünnet yaptırırsanız o kadar iyidir. İyileşme daha hızlı olur. Anne de çocuk da bir şey anlamaz. Olumsuz psikolojik etkilenme olmaz. 2 ile 5 yaş arası sünnet önerilmez. Bu döneme fallik dönem denir. Erkek kimliğinin geliştiği dönemdir. Bu dönemde penise müdahale istenmez.

  1. Sünnetten önce doktor muayenesi yaptırmalı mıyım?

Çocuğunuzu daha önceki doktor muayenelerinde çocuğunuzda herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmediyse herhangi bir doktora gitmenize gerek yok direkt sünnet yaptırabilirsiniz. Fakat çocuğunuzda İnmemiş Testis, Hidrosel, Fıtık gibi hastalıklar varsa bunların tedavisi esnasında sünnet de yapılabileceğinden erkenden sünnet yaptırmanıza gerek yoktur. Hipospadiasın bazı tiplerinde sünnet derisi hipospadiasın tedavisinde de kullanılabileceği için önceden sünnet yaptırılmaz. Ailede Hemofili gibi kanama hastalıkları varsa sünnetten önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

  1. Sünnet esnasında veya sünnetten sonra ağrı olur mu?

Sünnetten önceki uyuşturma işlemi usulüne uygun yapılırsa, sünnetten sonraki ağrı kesici ilaçlar uygun bir şekilde verilirse ve sünnet cerrahi tekniklere uygun yapılmışsa sünnette ve sonrasında ağrı olmaz.

Sağlıklı mutlu güzel anılarla dolu sünnetler dilerim.