sünnet uzmanı

Ağrısız sünnet

Ağrısız sünnet için sünnetten önce ve sonra parasetamol (Paranoks ve Calpol) ve ibuprofen (İbufen ve Dolven) adlı ilaçlar kullanılabileceğini ifade eden Çocuk Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Zorlu, “Sünnette ağrı kesici olarak kullanılan parasetamol ve ibuprofenin dozu uygun bir şekilde ayarlandıktan sonra rahatlıkla güvenle kullanılabilir.” şeklinde konuştu

Ağrısız sünnet için kullanılan ilaçlar zararlı mıdır?

Dünya’da Parasetamol yaklaşık 100 yıldır ibuprofen de 60 yıldır kullanılmaktadır. Türkiye’de sağlık Bakanlığı’nın onayı ile kullanılan bu iki ilaç doktorun önerdiği doz ve sürenin dışına çıkılmadı sürece yan etkiye neden olmaz. 1900 yıllarında bulunan bu ilaçların güvenilirlikleri ve etkinlikleri birçok klinik çalışmayla ispatlanmıştır.

Calpol uzun yıllardan beri Avrupa’da ve 1991 yılından itibaren de Türkiye’de milyonlarca çocuk da güvenle kullanılmıştır. İngiltere’de ve Amerika’da parasetamol ve difenhidramin içeren Calpol night adlı ilaç bazı yan etkilere sebep olduğu için bu ülkelerde yasaklanmıştır. Calpol night adlı ilaç zaten bizim ülkemizde hiçbir zaman kullanılmamıştır. Bugün İngiltere’de ve Amerika’da parasetamol veya ibuprofen ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

Önemli olan doz

Burada önemli olan nokta parasetamol ve ibuprofenin dozunu kilo başına göre uygun miktarlarda kullanmak gerektiğidir. Yani bu ilaçları gelişigüzel değil doktor tavsiyesine göre kullanmak önemlidir.

Sonuç olarak sünnette ağrı kesici olarak kullanılan parasetamol ve ibuprofenin dozu uygun bir şekilde ayarlandıktan sonra rahatlıkla güvenle kullanılabilir. Bu ilaçlar Dünya’nın her tarafında yaygın olarak kullanılmaktadır.

antalya sünnet